Knižka vyšla v júni 2020😊

MAREK JURKOVIČ/JÁN KURINEC

Naša kniha sa zameriava na pramene, z ktorých decká v súčasnosti prijímajú najviac informácií - internet a telka. S nárastom informácií rastie aj nárast dezinformácií – či už úmyselných alebo neúmyselných – a teda rastie aj naša zodpovednosť naučiť deti pracovať s týmito informáciami, aby sa nestali ľahkými obeťami iracionálnych a pseudovedeckých výmyslov. Nie - výmysly nie sú neškodné. Kvôli výmyslom robia ľudia horšie rozhodnutia, často s fatálnymi následkami pre seba samých, či pre svoje deti, ktoré sa ešte nevedia rozhodovať samé za seba. Pseudoveda a povery poskytujú ľuďom ľahké odpovede.

Kniha sa z ničoho nevysmieva, nehodnotí, ani neponižuje žiaden názor. A čo je najdôležitejšie(!) - autori neprezentujú vlastné názory na to, či je niečo pravdou alebo nie je. Kniha "nerozdáva rozumy" a nehovorí čitateľom, čomu by mali veriť a čomu nie. Chce dať mladým ľuďom NÁVOD NA ROZMÝŠĽANIE spôsobom, ktorý sa v dnešnej dobe prezentuje ako vedecké myslenie, kritické rozmýšľanie.

Kniha je napísaná ako jeden dlhý (a dúfame, že aj zábavný) rozhovor, kde čitateľa zastupuje chlapec Peťo - ak je Peťo presvedčený o niečom, čo nevie dokázať, kniha ho na to upozorní. Poradí mu, ako skontrolovať druhých, ale aj samého seba. V texte sa píše aj o postupoch, ako si kontrolovať knihy, ktoré práve čítame (áno, áno, áno - aj túto našu), články na internetoch, správy v telke a tak ďalej.

Pretože často uveríme iným ľuďom iba preto, že sú nám sympatickí, zábavní, žoviálni a hovoria inými slovami to, čo si myslíme aj my. Dávajú nám za pravdu a nám sa to páči (veď predsa potvrdzujú to, čo si myslíme aj my!!!) - a pritom sa môžeme mýliť my aj oni.

Autormi knihy sú Marek Jurkovič - téme hoaxov, ľudskej racionality a iriacionálnym presvedčeniam sa venoval na Slovenskej akadémii vied, a Ján Kurinec - ilustrátor a knižný dizajnér.

Titulka.png