top of page

Dejiny pokazených zubov /// Tapety

na stiahnutie zadara /// Free download /// freebies :)

DEJINY POKAZENÝCH ZUBOV

(dejiny zubárstva a zubov a zubárov a zubárok)

(knižka sa dá kúpiť na tomto odkaze. A ak máte známeho zubára alebo zubárku, je táto kniha skvelý darček :)

Pred vyše dvadsiatimi rokmi vydal MUDr. Přemysl Paichl knihu Dějiny zubní medicíny. Jeho kniha je ojedinelá, zaujímavá a napumpovaná informáciami. Ale - zámerom Přemysla Paichla nebolo napísať knihu pre deti. O to sme sa pokúsili my a spravili sme výcuc toho (podľa nás) najzaujímavejšieho.
 

História zubárstva je iba prvou časťou knihy. V druhej časti je opis a rozprávanie presne o tých záhadných veciach, ktoré stretávame dnes v zubárskej ordinácii od otvorenia dverí (a úst) až po ich zavretie a odchod. Druhá časť knihy je teda rozprávaním o vecičkách a mašinkách, ktoré sú okolo nás, keď sedíme ako králi a kráľovné v zubárskom kresle.

Spoluautori knihy:

MUDr. Přemysl Paichl († 2012) -- Bol docentom katedry interného lekárstva v Plzni. Skutočne renesančný človek: okrem toho, že bol praktickým lekárom, napísal vyše 140 vedeckých prác doma aj v zahraničí, napísal sedem vysokoškolských učebníc a stihol písať aj o dejinách zubného lekárstva, o dejinách kníhtlače, dokonca o dejinách českého piva. Dedičské práva na vybrané kapitoly láskavo poskytol jeho syn Jiří.

MUDr. Andrea Doskočilová -- Študovala na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Aktívna, nadšená stomatologička (t.j. zubárka) a, počnúc touto knihou, už aj spisovateľka. Okrem toho je aj členkou 501. légie – celosvetovej organizácie, ktorá sa venuje výrobe presných replík kostýmov zo sveta STAR WARS.
 

Obsah našej knižky:

I. časť
Graffiti
Šamani
Kedy začala história?
O zubných červíkoch
Zubní liečitelia v Egypte
Krátko o holičoch a kováčoch
Dejiny pokazených zubov

II. časť
O zubárstve (O zubárstve dnes)
Všeliaké užitočné vecičky a mašiny
RTG
Recept (s hovienkami)
Drogy, kliešte, vŕtačky
Dedičstvo
Drahí zubári

bottom of page