Tak tomuto neuveríte! Jedného dňa v roku 1995, bolo to v Pittsburghu, šiel pán McArthur Wheeler do banky. Nešiel si založiť nový účet. Išiel ju vylúpiť.
Wheeler bol trochu zvláštny lupič. Do banky vošiel síce so zbraňou aj úmyslom kradnúť, no vošiel bez masky. Len tak. Pretŕčal sa pred ľuďmi, pred zamestnancami i kamerami. Keď vybavil, čo bolo treba, šiel do druhej banky vybaviť to isté. Keď si zarobil, šiel domov. Onedlho (čuduj sa svete!) zaklopala na dvere jeho bytu polícia a zatkla ho. A na tomto mieste, tu vo Wheelerovej obývačke, sa nachádza pointa príbehu: Wheeler ostal prekvapený, že ho odhalili. Keď mu neskôr na policajnej stanici ukázali kamerové záznamy, vravel, že je to podvrh. To nie je možné! Kamerové záznamy klamú. On, Wheeler, mal na tvári predsa citrónovú šťavu! Ak si potriete tvár citrónovou šťavou, stanete sa pred kamerami neviditeľnými. (Bože, to bol trkvas!)

Toto je jeden zo skutočných príbehov, ktoré stoja na začiatku niektorých výskumov z psychológie. Verte-neverte, ďalšie príbehy v našej knihe sú ešte lepšie než tento. A niektoré sú fakt neuveriteľné! A najmä: všetky sú, bohužiaľ, o nás.

Experimenty zo psychologie.png